USG piersi to badanie ultrasonograficzne, nieinwazyjna i bezpieczna metoda diagnostyczna piersi. Pozwalają na zobrazowanie przekroju badanej piersi w celu wykrycia nieprawidłowości sutków. Badanie USG piersi opiera się na rozproszeniu oraz efektu odbicia fal ultradźwiękowych widocznych w zapisie obrazu. Badanie wykonywane jest zazwyczaj w pozycji leżącej z wykorzystaniem różnych głowic w zależności od potrzeb. Wykorzystywanie do badania nowoczesnego sprzętu pozwala na zobrazowanie nawet niewielkich zmian wielkości 3-5 milimetrów.

Całość badania widoczna jest na monitorze. Urządzenie posiada możliwość rejestracji obrazu na nośniku elektronicznym, a wynik badania jest dostępny dla pacjenta zaraz po jego wykonaniu. Na podstawie obrazów zebranych podczas badania stawiana jest diagnoza.

USG piersi powinno być robione raz w roku i stanowi uzupełnienie badania mammograficznego.

Przygotowanie do badania

Przed badaniem nie powinno używać się dezodorantu, talku, balsamu ani kremu. Badanie można wykonać niezależnie od dnia cyklu.

Zalecamy zabranie ze sobą na konsultacje wyników poprzednich badań USG piersi w celu ich porównania i określenia ewentualnego, dalszego postępowania bądź diagnostyki.

Samobadanie piersi