Wysiłkowe nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który dotyka ogromną część kobiet po porodzie, ale nie tylko wtedy. Są pacjentki cierpiące na wysiłkowe nietrzymanie moczu, które nie rodziły lub rodziły przez cięcie cesarskie. Czyli poród nie jest jedyną przyczyną rozluźnienia mięśni dna miednicy i struktur pochwy. Z początku objawy są niewielkie - krople moczu ronią się przy kaszlu, kichaniu, śmiechu czy tańcu. Potem wkładka jest mokra przy jeździe na rowerze lub konnej. Z czasem każdy wysiłek może zaowocować nietrzymaniem moczu. Objawy narastają po porodach oraz nasilają się z wiekiem. Problem nietrzymania moczu często jest dziedziczony, tak jak dziedziczony jest typ kolagenu, którego włókna rozluźniają się z czasem.

Leczenie nietrzymania moczu z wykorzystaniem HIFU i lasera CO2

Najlepsze efekty daje połączenie obu technik: HIFU oraz zabiegu z użyciem lasera CO2.

Urządzenie HIFU – Vagi Tight stosowane w ginekologii plastycznej wykorzystuje wiązki ultradźwięków na głębokość 4,5 i 3 mm poniżej powierzchni śluzówki pochwy. Daje to ogniska koagulacji i powoduje kurczenie kolagenu, co w efekcie obkurcza pochwę i tkanki okołocewkowe. Technika HIFU daje o wiele lepsze efekty niż laser CO2, który idealny jest do odtworzenia nawilżenia śluzówki pochwy i obkurczenia płytszych tkanek. Już po pierwszym zastosowaniu technika HIFU powoduje zwężenie pochwy i zmniejszenie objawów nietrzymania moczu.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg HIFU może być nieco bolesny i nie można znieczulić go miejscowo, ponieważ np. krem znieczulający przenika na ok 2 mm – nie dość głęboko, by wyeliminować dyskomfort. Pacjentki odczuwają niewielkie kłucia w pochwie. W tym zabiegu nie jest naruszona śluzówka pochwy, dlatego nie pojawiają się wodnisto-krwiste upławy, które można zaobserwować po zabiegu wykorzystującym laser CO2.

W kolejnym cyklu wykonujemy laserową naprawę pochwy i krocza. Tym razem ingerencja dotyczy płytszych tkanek. Godzinę przed zabiegiem stosujemy krem znieczulający, która znieczula wargi sromowe. Część pochwowa zabiegu laserowego jest niebolesna.

U części pacjentek laser nie przyniesie skutku, ponieważ może być potrzebne klasyczne podwieszenie cewki moczowej w sposób operacyjny lub założenie taśmy. Weryfikującym i kwalifikującym do zabiegu badaniem jest urodynamika. Jest to badanie, które determinuje jaki rodzaj nietrzymania moczu występuje u pacjentki. Zabieg wygląda dokładnie tak samo jak zwężanie pochwy z tą różnicą, że wiązka lasera skierowana jest na tkanki pod cewką moczową.

Kwalifikacja do zabiegu

Zabieg jest przeznaczony dla wszystkich kobiet – tych, które już rodziły jak również pragnących dopiero założyć rodzinę. U Pań w sile wieku, oprócz zwężenia pochwy, zabieg rewitalizacji pochwy poprawia wydzielanie śluzu i likwiduje uczucie suchości. U wszystkich zmniejsza podatność na infekcje, a co za tym idzie na upławy.

Z zabiegu dyskwalifikujemy pacjentki z całkowitym lub prawie całkowitym wypadaniem macicy lub z wypadaniem pochwy, które może być leczone tylko operacyjnie. Oczywiście takie zabiegi też wykonujemy.

Do zabiegów laserowego zwężania pochwy kwalifikowane są natomiast pacjentki po wcześniejszych chirurgicznych plastykach, które nie przyniosły pożądanego efektu i mimo wąskiego przedsionka pochwy obserwujemy wypadanie jej ścian.

Cena zabiegu laserem CO2 - 1500 zł
Każde powtórzenie zabiegu laserem CO2 - 500 zł
Cena zabiegu HIFU - 2000 zł
Każde powtórzenie zabiegu HIFU - 1000 zł
Pakiet połączenie HIFU z laserem CO2 - 2500 zł