W medycynie liczy się kompleksowa opieka nad pacjentem. Dlatego w Salve Medica Warszawa parom, które borykają się z problemem niepłodności i podejmującym leczenie w naszej klinice oferujemy wsparcie ze strony psychologa.

Trwające wiele miesięcy, a nawet lat, starania o dziecko są źródłem stresu dla obojga partnerów. Stres towarzyszy im również na etapie diagnozowania i leczenia niepłodności. Odczuwany brak wsparcia, trudności z wyrażaniem swoich uczuć i potrzeb negatywnie wpływają na relacje między nimi. Spotkanie z psychologiem jest dla wielu szansą na poprawę wzajemnych relacji i krokiem do odzyskania równowagi emocjonalnej.

Leczenie niepłodności wykorzystujące technikę inseminacji lub in vitro może, ale nie musi prowadzić do upragnionej ciąży już za pierwszym podejściem. Para powinna wówczas pogodzić się z rozczarowaniem i trudnym do zaakceptowania niepowodzeniem lub niepowodzeniami. Mogą pojawiać się próby zwątpienia i chęć przerwania leczenia, a poważne obciążenie psychiczne mogą być zaczątkiem depresji.

Dzięki rozmowie z psychologiem łatwiej jest utrzymać pozytywne nastawienie podczas prób inseminacji lub in vitro, jak również prościej jest komunikować się z partnerem oraz radzić sobie z negatywnymi emocjami.

Spotkanie z psychologiem może też pomóc osobom, które odczuwają presję ze strony otoczenia lub brakuje im wsparcia ze strony rodziny, która krytycznie odnosi się do kwestii leczenia niepłodności.