+48225228540 +48225228534 +48225228532 +48225228535 +48225228541 +48225228537 +48225228533 +48225228538 +48225228536

Jak dbać o płodność

Profilaktyka płodności w Klinice Salve Medica

O profilaktyce płodności niewiele się mówi, mimo iż problem z zajściem w ciążę ma coraz więcej par. Szacuje się, że 80% Polek nigdy nie skorzystało z profilaktycznych badań płodności, a przecież dzięki nim można zapobiec wielu problemom i uniknąć diagnozy „niepłodność”. Jakie badanie warto wykonać i dlaczego to takie ważne?

Dlaczego warto zbadać swoją płodność?

Płodność nie jest nam dana raz na zawsze. Zdolności rozrodcze maleją z biegiem czasu, a do tego mogą zostać zaburzone przez różnego rodzaju czynniki zdrowotne czy środowiskowe. Dziś kobiety decydują się na macierzyństwo, gdy są po 30-stce. Z biologicznego punktu widzenia to dość późno, zważywszy na to, że rezerwa jajnikowa zaczyna obniżać się już w drugiej dekadzie życia. To oznacza, że z każdym rokiem szanse na naturalne poczęcie maleją. Po 40-stce wynoszą zaledwie 4%. Dzieje się tak nie tylko przez zmniejszoną ilość komórek jajowych, lecz również ze względu na coraz częstsze cykle bezowulacyjne.

O zbadaniu płodności zdecydowana najczęściej myślimy dopiero, gdy starania o dziecko nie przynoszą efektu. Niestety wówczas często jest już za późno. Lekarz rozpoznaje niepłodność i rozpoczyna się terapia, a nierzadko także walka z czasem. Można tego uniknąć, wykonując odpowiednio wcześniej badania profilaktyczne.

Jakie profilaktyczne badania płodności warto wykonać?

Każda kobieta powyżej 20. roku życia powinna zbadać swoją płodność przynajmniej raz. Ocena rezerwy jajnikowej pomaga świadomie podjąć decyzję o planowaniu rodziny, a szybkie wykrycie ewentualnych zaburzeń pozwala uniknąć problemów z zajściem w ciążę w przyszłości.

  • Badanie rezerwy jajnikowej (AMH)

Badanie rezerwy jajnikowej wykonuje się z krwi, w dowolnym dniu cyklu. Jego wyniki pozwalają określić poziom rezerwy jajnikowej i oszacować potencjał płodności. Niski poziom AMH (hormonu antymüllerowskiego) oznacza, że zdolność do rozrodu jest niewielka, a szanse na naturalne zapłodnienie obniżone. Wówczas liczy się każdy miesiąc, dlatego można pominąć monitorowanie cyklu, stymulacje owulacji z próbami naturalnego poczęcia oraz inseminacje domaciczne. Aby nie tracić cennego czasu, szybko podejmuje się metody leczenia o wyższej skuteczności.

  • Badanie poziomu hormonu folikulotropowego (FSH)

To również badanie z krwi, ale trzeba je wykonać dokładnie w 2. lub 3. dniu cyklu. Podwyższony poziom FSH osłabia farmakologiczną stymulację jajników, obniża liczbę dojrzałych, gotowych do zapłodnienia komórek jajowych i obniża szansę na zajście w ciążę.

  • Badanie poziomu lutropiny (sLH)

Poziom lutropiny zmienia się w wiekiem, a u kobiet regulują go także cykle miesiączkowe. Badanie stężenia sLH to badanie z krwi. Zleca się je przy podejrzeniu chorób przysadki, jąder lub jajników. Ponadto przydaje się do wskazania owulacji.

  • Badanie poziomu estradiolu

Estradiol, razem z estriolem i estronem, zalicza się do estrogenów – grupy żeńskich hormonów płciowych, które biorą udział w procesie zapłodnienia. Estradiol odpowiada za rozwój i dojrzewanie pęcherzyków jajowych oraz pełni wiele innych funkcji w układzie rozrodczym. Obniżenie jego poziomu jest typowe w okresie menopauzy, ale gdy pojawia się we wcześniejszych etapach życia, może mieć związek z zaburzeniem miesiączkowania, niepłodnością oraz zanikiem albo ograniczonym występowaniem II- i III-rzędowych cech płciowych.

Do skorzystania z powyższych badań profilaktycznych zachęcamy kobiety, które chcą świadomie podjąć decyzję o macierzyństwie. Jednocześnie przypominamy, że dbając o płodność, warto prowadzić zdrowy styl życia, zdrowo się odżywiać, dbać o kondycję fizyczną i bezwzględnie unikać palenia tytoniu i nadużywania alkoholu.

Na badania płodności zapraszamy też pary, które od roku bezskutecznie starają się o dziecko oraz wszystkich, którzy dostrzegają niepokojące objawy – np. zaburzenia cyklu miesiączkowego.

W przypadku mężczyzn badaniem pierwszego wyboru pod kątem profilaktycznym jest badanie ogólne nasienia z morfologią. Badanie to pozwala ocenić ilość i jakość plemników w nasieniu. Ich stan ma znaczenie w skutecznym zapłodnieniu. Jeśli kondycja plemników jest słaba, szansa na zajście w ciążę automatycznie maleje. Badanie to wskazuje czy budowa plemników jest prawidłowa. Współcześnie obserwowany jest wzrost czynnika męskiego w przyczynach leżących u podstaw problemów z prokreacją.  pary związanych z prokreacją.

Warto pamiętać, że jest to stan na dany dzień.

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności

Pierwsza wizyta w klinice leczenia niepłodności

Na pierwszą wizytę w klinice leczenia niepłodności Salve Medica zapraszamy pary, które starają się o dziecko i chcą zbadać swoją płodność. Podczas pierwszego spotkania lekarz ocenia stan zdrowia pacjentów, wysłuchuje ich i odpowiada na nurtujące pytania. Wszystko po to, aby zaproponować dalszą drogę postępowania medycznego, podczas której rozpoznaje się przyczynę niepowodzeń i obiera właściwy kierunek prowadzący do upragnionego celu.

logo salvemedica warszawa

Aleja Wilanowska 365 lok 2
02-665 Warszawa

nip 521-378-71-33

Uwaga! Dzień wcześniej, z numeru telefonu +48 799 448 132, otrzymają Państwo przypomnienie o wizycie. Ten numer słuzy wyłącznie do wysyłania SMS-ów nie można się na niego dodzwonić.
IP klienta

* Twoje dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z (np. wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.

Administratorami Pani/Pana danych osobowych są

  1. Salve Medica Sp. z o.o. sp.k., ul. Św. Anny 62, 95-060 Brzeziny (siedziba: ul. Szparagowa 10, 91-211 Łódź),
  2. Medica Sp. z o.o. sp.k., ul. Św. Anny 62, 95-060 Brzeziny (siedziba: ul. Szparagowa 10, 91-211 Łódź),
  3. Salve Medica Warszawa Sp. z o.o. sp.k. Aleja Wilanowska 365, 02-665 Warszawa,
  4. Salve Sp. z o.o. sp.k. ul. Andrzeja Struga 3, 90-420 Łódź, w ramach zawartej umowy o współadministrowaniu danymi osobowymi, zwani dalej „Współadministratorami”. Z każdym z Współadministratorów może się Pani/Pan kontaktować pisemnie za pomocą tradycyjnej poczty pisząc na adres naszej siedziby wskazany powyżej.
Wirtualna wycieczka

Wirtualna wycieczka

Zwiedź naszą klinikę w 360 stopniach
i nie bój się, że się zgubisz