Uprawianie sportu poprawia kondycję oraz sylwetkę, a dzięki uwalniającym się endorfinom korzystnie wpływa na samopoczucie. Sport to obecnie nie tylko sposób na zdrowe i piękne ciało, ale również i styl życia. Daje energię do dalszego działania, daje wiele satysfakcji, ale również definiuje osobowość.

Co w sytuacji, gdy pojawia się problem wysiłkowego nietrzymania moczu?

Zwykle zaczyna się od mimowolnego wycieku moczu w sytuacji, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej. Wystarczy wówczas kichnięcie, atak kaszlu lub napad śmiechu. Zaczyna się od kilku kropli, które są bagatelizowane do momentu aż problem zaczyna narastać. Co wówczas z uprawianiem sportu? Bieganiem, ćwiczeniami, jazdą konną? Każdy wysiłek fizyczny może doprowadzić do niekomfortowej sytuacji i zniechęcić do dalszej aktywności, gdyż powoduje zwiększony nacisk na pęcherz i mięśnie dna miednicy, które nie mogą wystarczająco zacisnąć się, co doprowadza do mimowolnego wycieku. Pojawiają się plamy moczu oraz nieprzyjemny zapach, który wpływa na pewność siebie. To co wcześniej przynosiło satysfakcję i zadowolenie doprowadza do sytuacji wstydliwych i nieprzyjemnych. Sprawia, że osoby wcześniej aktywne rezygnują z ulubionych zajęć i poddają się chorobie nie wiedząc jak sobie z nią radzić.

WNM – co jest przyczyną?

Kobiety w większym stopniu niż mężczyźni narażone są na schorzenie jakim jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dotyka ono około 1/3 dorosłych kobiet - najczęściej w okresie menopauzalnym oraz po porodzie. Dzieje się tak, ponieważ ciąża i poród, będący ogromnym wysiłkiem, wpływają na zwiotczenie ścian pochwy oraz osłabienie mięśni dna miednicy. Wysiłkowe nietrzymanie moczu może pojawić się niezależnie od tego czy poród przebiegał naturalnie czy został przeprowadzony w sposób zabiegowy. Ryzyko wzrasta wraz z liczbą porodów. W przypadku, gdy dolegliwości pojawiają się w okresie menopauzy, mimo swojej uciążliwości, są uznawane jako naturalne w tym wieku i w związku z tym lekceważone. Innymi przyczynami wysiłkowego nietrzymania moczu mogą być: brak ruchu i ćwiczeń, nadwaga lub otyłość, palenie papierosów, przewlekły kaszel, częste zaparcia jak również zmiany hormonalne w okresie menopauzy, które powodują spadek elastyczności tkanek.

Żyj tak jak lubisz

Wysiłkowe nietrzymanie moczu jest chorobą przewlekłą, ale można jej łatwo zaradzić. Wczesne rozpoznanie i podjęcie właściwego leczenia pomogą uniknąć wielu krępujących momentów oraz pozwolą szybko wrócić do dawnej rutyny. Wizyta u lekarza jest jednak niezbędna by dobrać odpowiednią formę leczenia i tym samym skrócić proces terapii. Będziesz mogła zrezygnować ze stosowania wkładek i podpasek, które mogą odznaczać się pod sportowym strojem. Powrót do ulubionych aktywności może okazać się prostszy niż przypuszczasz.