Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy
- Aktualności
Zadzwoń i zapytaj o szczegóły oraz o dostępne terminy
+48 22 522 85 00

Już w dniach od 16. do 22. stycznia 2023 roku obchodzimy Europejski Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy. To coroczna akcja, która ma przypomnieć nam o tym, jak ważna jest profilaktyka chorób nowotworowych. Zapisz się na badania i przypomnij o tym wszystkim ważnym dla Ciebie kobietom.
Rak szyjki macicy – trzeci najczęstszy nowotwór u kobiet
Rak szyjki macicy zajmuje 3. miejsce pod względem zachorowalności u kobiet na świecie. W Polsce każdego roku odnotowuje się ponad 3 tysiące nowych przypadków. Niestety, na tle Europy mamy jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności. Rak szyjki macicy stanowi drugą, co do częstości przyczynę zgonów z powodu chorób nowotworowych wśród kobiet.
Szczyt zachorowalności na raka szyjki macicy przypada na 6. dekadę życia. Jednak odnotowuje się coraz częstsze zachorowania wśród młodszych kobiet.
Głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Patogen ten przenosi się drogą płciową.
Profilaktyka raka szyjki macicy może uratować życie!
Główną przyczyną tak dużej zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy jest niska świadomość społeczeństwa dotycząca działań profilaktycznych. Tymczasem profilaktyka może uratować życie!
Rak szyjki macicy przez bardzo długi czas rozwija się bezobjawowo. Pierwsze objawy pojawiają się, gdy proces nowotworowy jest już zaawansowany. To zdecydowanie zmniejsza szansę na powodzenie terapii przeciwnowotworowej i wyleczenie. Istnieje jednak sposób na wczesne wykrycie zmian chorobowych. Są to badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy.
Profilaktyka raka szyjki macicy
Profilaktyka raka szyjki macicy przybiera różne formy:
Wizyta ginekologiczna i cytologia
Podstawową formą profilaktyki raka szyjki macicy jest wizyta ginekologiczna, podczas której wykonywana jest cytologia. Badanie cytologiczne pozwala na wykrycie komórek przedrakowych. Jest to bardzo wczesny etap choroby, który jest w 100% wyleczalny. Cytologia jest prosta, bezbolesna i skuteczna. Zaleca się, aby kobiety w wieku 25–59 lat wykonywały badanie cytologiczne maksymalnie co 3 lata.
Badania w kierunku HPV
W celu wykrycia zakażenia wirusem HPV można wykonać badania laboratoryjne lub genetyczne. Dlaczego takie testy są ważne? Ponieważ infekcja w większości przypadków przebiega bezobjawowo. Dana osoba nie zdaje sobie sprawy, że została zarażona wirusem HPV. Wykrycie patogenu pozwala na podjęcie działań zapobiegających rozwojowi raka szyjki macicy.
Szczepienie przeciw HPV
Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje również szczepienia przeciw HPV. Pozwalają one ograniczyć transmisję wirusa, a tym samym chronić siebie i innych!
Szczepienia przeciw HPV są zalecane:
- chłopcom i dziewczętom od 9. roku życia,
- kobietom i mężczyznom w wieku rozrodczym,
- kobietom i mężczyznom między 27. a 49. rokiem życia, będących w grupie ryzyka,
- ciężarnym, zakażonym wirusem HPV.
Szczepionkę przeciw HPV możesz kupić w rejestracji Salve Medica Warszawa.
Tylko regularne badania profilaktyczne dają szansę na wczesne wykrycie raka szyjki macicy. Bez nich nie wiemy o toczącym się w organizmie procesie nowotworowym. W Salve Medica dbamy o kobiety! Wszystkie Panie zapraszamy na badania ginekologiczne, cytologiczne i genetyczne oraz na szczepienia przeciw HPV!